Kosmetyki naturalne czy chemiczne, co wybrać

Naturalne kosmetyki to produkty, które mieszczą składniki pochodzenia roślinnego lub mineralnego. Są one alternatywą dla produktów chemicznych, które często zawierają szkodliwe dla skóry pierwiastki.

Naturalne kosmetyki są w wyższym stopniu łagodne dla skóry niż ich chemiczne odpowiedniki, bowiem obejmują mniej sztucznych elementów. Są one również nieraz pozbawione parabenów, ftalanów i silikonów, które mogą wywoływać podrażnienia skóry.

Poniektóre atrakcyjne elementy naturalne, które można odkryć w kosmetykach, to olejki roślinne, masła, ekstrakty roślinne, olejki eteryczne, glinki i minerały. Te składniki mogą być wykorzystywane do pielęgnacji skóry, włosów i ciała, a także do produkcji kosmetyków do makijażu.

Kosmetyki naturalne są dodatkowo lepsze dla środowiska, ponieważ są w wielu przypadkach sporządzane z roślin uprawianych ekologicznie lub pochodzących z dziko rosnących zbiorów. Są one także często przygotowywane bez użycia szkodliwych chemikaliów i są biodegradowalne.

Należy jednak rozważyć, że nie każde kosmetyki oznaczone jako „naturalne” naprawdę takie są. Tym samym ważne jest, ażeby odczytywać etykiety i rozumieć komponenty, zanim zadecydujesz się na zakup kosmetyku.

Kosmetyki naturalne są dostępne w różnych odmianach, jak na przykład kremy, balsamy, masełka, olejki, toniki, mydła, szampony, odżywki do włosów i wiele innych. Można je odszukać w sklepach specjalizujących się w wyrobach naturalnych, ale też w sklepach z produktami do pielęgnacji skóry.

Niektóre modne komponenty naturalne, które odkryjemy w kosmetykach to: olejek arganowy, masło karite, olejek z rokitnika, olejek z awokado, olejek z jojoby, ekstrakt z aloesu, witamina E, wosk pszczeli, miód, mleko i jogurt. Te składniki mogą być użytkowane do pielęgnacji skóry, włosów i ciała, ale również do produkcji kosmetyków do makijażu.

Naturalne kosmetyki są również często pozbawione parabenów, ftalanów i silikonów, które mogą wywoływać podrażnienia skóry. Są one dodatkowo bezpieczniejsze dla środowiska, dlatego że są niejednokrotnie wyrabiane z roślin uprawianych ekologicznie czy też pochodzących z dziko rosnących plonów. Są one także niejednokrotnie produkowane bez użycia szkodliwych chemikaliów i są biodegradowalne.

Powinno się mieć na uwadze, że naturalne kosmetyki mogą także być skuteczne, ale ich działanie może być mniej intensywne niż w przypadku kosmetyków z chemicznymi komponentami. Należałoby więc przetestować kilka przeróżnych produktów, aby znaleźć ten, który będzie najlepiej pasował Twoim potrzebom.

W skrócie, naturalne kosmetyki to dobry asortyment dla skóry, włosów i ciała, ale również dla środowiska. Są one pozbawione szkodliwych pierwiastków chemicznych i obejmują składniki pochodzenia roślinnego bądź mineralnego, które są subtelne dla skóry. Pamiętaj niemniej jednak, że nie wszystkie kosmetyki znakowane jako „naturalne” faktycznie takie są, tym samym znaczące jest, żeby szczegółowo czytać etykiety i rozumieć składniki, zanim podejmiesz decyzję o zakupie. Należałoby dodatkowo wypróbować parę różnych towarów, ażeby odkryć ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.