Monitory z funkcją Picture-by-Picture

Monitory służą do wyświetlania obrazów na ekranie. Działanie monitora opiera się na wykorzystaniu technologii CRT (Cathode Ray Tube) czy też LCD (Liquid Crystal Display).

W monitorach CRT elektrony nadawane przez katodę koncentrują się na powierzchni ekranu, tworząc obraz. W monitorach LCD z kolei, światło przechodzi przez płynne kryształy, które normują przepuszczanie światła, tworząc obraz.

Współcześnie przeważają monitory LCD, bowiem są one bardziej wydajne energetycznie i mają lepszą jakość obrazu w zestawieniu do monitorów CRT.

Monitory różnią się również rozdzielczością, jaka określa liczbę pikseli na ekranie. Im większa rozdzielczość, tym wyższa jakość obrazu.

Co więcej monitory mogą różnić się także wielkością ekranu ale także modelowaniem odcieni. Należałoby zwrócić uwagę na te parametry przed zakupem monitora, ażeby zagwarantować sobie jak najlepsze wrażenia na przestrzeni korzystania z niego.

Monitory także mogą mieć różne funkcje, takie jak na przykład regulacja jasności i kontrastu, tryby obrazu, ale również funkcje redukcji szumów bądź też redukcji blue light.

Coraz częściej napotyka się także monitory z tablicami typu IPS (In-Plane Switching), które umożliwiają lepsze odwzorowanie kolorów ale także większy kąt widzenia.

W przypadku monitorów przeznaczonych do zastosowań zawodowych, znaczące jest także odwzorowanie odcieni, które powinno być jak najwierniejsze do naturalnych barw. Monitory przeznaczone dla grafików czy fotografów, muszą posiadać certyfikaty kalibracji kolorów.

Na rynku dostępne są dodatkowo monitory z funkcją koordynacji z kartami graficznymi, takie jak G-Sync albo FreeSync, które umożliwiają na płynne odświeżanie obrazu i zmniejszenie kłopotów z tearingiem.

Generalnie rzecz biorąc, aktywność monitora polega na wykorzystaniu ponadprogramowej technologii do wytwarzania obrazu, który jest ujawniany na ekranie. Odmienne rodzaje monitorów mogą różnić się między sobą wielkością ekranu, rozdzielczością, formowaniem odcieni oraz pobocznymi funkcjami.

Dodatkowym ważnym krokiem działania monitorów jest ich częstotliwość odświeżania. Częstotliwość odświeżania wytycza liczbę klatek wyświetlanych na ekranie w ciągu sekundy. Im wyższa częstotliwość odświeżania, tym płynniejszy obraz. Standardowo monitory mają częstotliwość odświeżania 60Hz, chociaż coraz częściej napotyka się typy z częstotliwością odświeżania nawet do 144Hz, co jest szczególnie ważne dla graczy.

Dodatkowym ważnym tematem jest zgodność z rozmaitymi gatunkami sygnałów przychodzących. Monitory mogą obsługiwać sygnały analogowe (VGA) bądź cyfrowe (HDMI, DisplayPort). Przed zakupem monitora, znaczące jest sprawdzenie, albo ma on wejścia kompatybilne z posiadanym sprzętem.

W skrócie, powinno się dodać że monitory mogą być także zasilane przy użyciu USB-C, co umożliwia na transportowanie sygnału wideo i danych ale także ładowanie urządzenia jednym kablem.

Wniosek jest taki, monitor to urządzenie, które stosuje wyjątkową technikę do wyzwalania obrazu, który jest wyświetlany na ekranie. Monitory mogą się różnić między sobą rozdzielczością, odwzorowaniem kolorów, częstotliwością odświeżania, zgodnością z sygnałami źródłowymi ale również uzupełniającymi funkcjami.